• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

Resultat 2013-09-03

2013-09-03 18:00:00 Tisdagssegling

Typ: Respit fix SRS1.00 starttid Banlängd: 5,13 Nm   Vind: 1,5-3 m/s (1118 sek/Nm)
Plac. på strikt målgångstid    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,114 
HASS 
18:09:47 
00:13:21 
19:28:27 
01:18:40 
01:27:38 
-7,4% 
Christian Backhausen 
I mål 
Farr 30 
Letto di pletto 
SWE 2 
1,351 
HASS 
18:24:50 
00:28:24 
19:29:16 
01:04:26 
01:27:03 
-6,6% 
Lars Lindblad 
I mål 
IF 
Emma 
SWE 1851 
1,017 
HASS 
18:01:36 
00:05:10 
19:35:23 
01:33:47 
01:35:23 
-0,2% 
Svante Svensson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Svea 
SWE1307 
0,964 
HASS 
17:56:26 
00:00:00 
19:38:18 
01:41:52 
01:38:12 
2,8% 
Stellan Nilsson 
I mål 
J/105 
John Dory 
SWE 27900 
1,252 
HASS 
18:19:14 
00:22:48 
19:38:23 
01:19:09 
01:39:06 
2,9% 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE1254 
0,964 
HASS 
17:56:26 
00:00:00 
19:39:06 
01:42:40 
01:38:58 
3,6% 
Folke Berntson 
I mål 
Grinde 
  
D185 
1,072 
HASS 
18:06:25 
00:09:59 
19:40:05 
01:33:40 
01:40:25 
4,7% 
Lars Smedberg 
I mål 
GK 29 
Hirkum Pirkum 
127 
1,124 
HASS 
18:10:33 
00:14:07 
19:40:25 
01:29:52 
01:41:01 
5,0% 
Jonas Karlsson 
I mål 
X-34 
TemptationX 
SWE 10915 
1,249 
SKBS 
18:19:03 
00:22:37 
19:41:43 
01:22:40 
01:43:15 
6,4% 
10 
Daniel Lidman 
I mål 
Carrera 
MissMore 
SWE 27 
1,211 
HASS 
18:16:39 
00:20:13 
19:49:23 
01:32:44 
01:52:18 
14,4% 
11 
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF 
Mandarin 
505 
1,017 
HASS 
18:01:36 
00:05:10 
19:49:32 
01:47:56 
01:49:46 
14,5% 
12 
August Pansell 
I mål 
Arcona 410 
Anemon 
SWE 21 
1,333 
GSS 
18:23:53 
00:27:27 
20:02:05 
01:38:12 
02:10:54 
27,7% 
13 
Tommy Göransson 
I mål 
SK 55 
Blink 
53 
1,190 
HASS 
18:15:16 
00:18:50 
20:08:26 
01:53:10 
02:14:40 
34,3% 
14 
Kenneth Carlsson 
I mål 
Aphrodite 29 
Julia II 
SWE15 
1,110 
HASS 
18:09:28 
00:13:02 
20:09:17 
01:59:49 
02:13:00 
35,2% 
15 
Stefan Gottfridsson 
I mål 
X-362 Sport 
X-Dream 
SWE 4552 
1,298 
HASS 
18:21:57 
00:25:31 
20:10:56 
01:48:59 
02:21:28 
36,9% 
16 
Axel Danielsson 
I mål 
C-55 
  
  
1,045 
HASS 
18:04:07 
00:07:41 
20:20:03 
02:15:56 
02:22:03 
46,5% 
17 
Christoffer Madsen 
I mål 
Maxi 77 
  
696 
1,045 
HASS 
18:04:07 
00:07:41 
20:27:45 
02:23:38 
02:30:06 
54,5% 
18 
Leif Danielsson 
I mål 
C55 
  
  
1,045 
HASS 
18:04:07 
00:07:41 
20:28:17 
02:24:10 
02:30:39 
55,1% 
19 
Albin Andersson 
I mål 
606 
  
SWE 397 
1,003 u.SP 
HASS 
18:00:17 
00:03:51 
20:28:28 
02:28:11 
02:28:38 
55,3% 
20 
Robin Svensson 
Brutit/DNF 
606 
  
SWE 293 
1,003 u.SP 
HASS 
18:00:17 
00:03:51 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Stefan Rane 
Brutit/DNF 
Albin 78 Cirrus 
Jonna 
689 
1,017 u.SP 
HASS 
18:01:36 
00:05:10 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Evert Blad 
Brutit/DNF 
Fenix 
  
S-49 
1,044 u.SP 
  
18:04:02 
00:07:36 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Joakim Bladh 
Brutit/DNF 
Maxi 84 
Ewa Maria Gerd II 
SWE 26 
1,045 
GSS 
18:04:07 
00:07:41 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Anders Johansson 
Brutit/DNF 
Maxi 800 
  
SWE 3 
1,062 u.SP 
HASS 
18:05:35 
00:09:09 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Peter Gustafsson 
Brutit/DNF 
X-332 
CheXet 
D-55 
1,241 
SKBS 
18:18:34 
00:22:08 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Sigvard Cumtell 
Brutit/DNF 
First 35 djup köl ( 
  
SWE 63 
1,244 u.SP 
HASS 
18:18:45 
00:22:19 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0%