• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

Resultat 2011-08-16

2011-08-16 18:00:00 Tisdagssegling

Typ: Respit fix SRS1.00 starttidBanlängd: 5,13Nm   Vind: 5 m/s (783 sek/Nm)
Plac. på strikt målgångstid    Sortering: Standard
Funktionär:Mats Pålsson / G. Henrysson
Plac. Skeppare Status Båtnamn Båttyp Segelnr. SRS-tal Ord.SRS Utr. Klubb Starttid Start efter 1:a Segl.tid Korr.tid Målgång Diff. Maxtid 
Lars Meijer I mål Sofia Drake SWE 367 1,070 1,070 SG- HASS 18:04:23 519 3704 3963 19:06:07 -1,2% 20:24:34 
Anders Hellekant I mål Blå is CB 66 Racer 124 1,170 1,170 SAV HASS 18:09:44 840 3426 4008 19:06:50 -0,1% 20:17:56 
Anders Johansson I mål GoOn Folkbåt SWE1384 0,970 0,970   HASS 17:57:56 132 4316 4187 19:09:52 4,3% 20:32:34 
Svante Svensson I mål Svea Folkbåt SWE1307 0,970 0,970   HASS 17:57:56 132 4396 4264 19:11:12 6,3% 20:32:34 
Stellan Nilsson I mål   J/105 SWE 27901 1,270 1,270   HASS 18:14:14 1110 3426 4351 19:11:20 6,5% 20:12:21 
Lars Smedberg I mål Hirkum Pirkum GK 29 127 1,130 1,130   HASS 18:07:42 718 3858 4360 19:12:00 7,5% 20:20:27 
Lundblad/Nilsson I mål Mille Mus H-båt SWE 578 1,080 1,080   HASS 18:04:58 554 4031 4353 19:12:09 7,7% 20:23:51 
Stefan Heinrich I mål Amalia Comfort 32 SWE 50 1,120 1,120 SGV HASS 18:07:10 686 3957 4432 19:13:07 9,2% 20:21:06 
Leif Danielsson I mål Saphira Albin Nova SWE 8 1,160 1,160   HASS 18:09:14 810 3885 4507 19:13:59 10,5% 20:18:33 
10 Folke Berntson I mål   Grinde D185 1,060 1,060   HASS 18:03:47 483 4228 4482 19:14:15 10,9% 20:25:18 
11 Lars Lindblad I mål   IF 1851 1,020 1,020   HASS 18:01:19 335 4395 4483 19:14:34 11,3% 20:28:23 
12 Kurt Ingvar Kroon I mål Nadir Bumerang 32 1,160 1,160   HASS 18:09:14 810 3940 4570 19:14:54 11,8% 20:18:33 
13 Kenneth Carlsson I mål Julia II Aphrodite 29 SWE15 1,110 1,110 1,1 HASS 18:06:38 654 4135 4590 19:15:33 12,8% 20:21:46 
14 Andreas Arvidsson I mål AUS 42 Gib-Sea 80 Plus SWE11012 1,040 1,040 SG- HASS 18:02:34 410 4466 4645 19:17:00 15,0% 20:26:48 
15 Johan Sölve I mål Libelle Elan 333 SWE 452 1,210 1,210 SGV GSS 18:11:37 953 3992 4830 19:18:09 16,7% 20:15:35 
16 Svante Stenberg I mål Adopo Feeling NED 3659 1,140 1,140   HASS 18:08:13 749 4197 4785 19:18:10 16,7% 20:19:48 
17 Anna-Lena Cumtell I mål Anna First 35 SWE63 1,300 1,300   HASS 18:15:27 1183 3768 4898 19:18:15 16,8% 20:10:50 
18 Christoffer Madsen I mål   Maxi 77 696 1,050 1,050 SG- HASS 18:03:11 447 4512 4738 19:18:23 17,0% 20:26:02 
19 Björn Pettersson I mål NN IF 1406 1,020 1,020 SG- HASS 18:01:19 335 4641 4734 19:18:40 17,5% 20:28:23 
20 Persson/Håkansson I mål Gopher It Maxi 909 GBR 3977T 1,110 1,110 SGV GSS 18:06:38 654 4392 4875 19:19:50 19,2% 20:21:46 
21 Anders Johansson I mål   Maxi 800 Maxi800 1,060 1,060 1,0 HASS 18:03:47 483 4714 4997 19:22:21 23,0% 20:25:18 
22 Dan Sundin I mål Mye Byen Scalare Mk 1 15 0,940 0,940 -S HASS 17:55:44 5476 5147 19:27:00 29,9% 20:35:18 
23 Stefan Gottfridson Diskval/OCS Blue Eagle X 99 SWE 593 1,260 1,260   HASS 18:13:49 1085 3434 4327 (19:11:03) 6,1% 20:12:52 
23 Bengt Olsson Diskval/OCS Lady Violet J/109 ITA19109 1,300 1,300     18:15:27 1183 3458 4495 (19:13:05) 9,1% 20:10:50