Resultat 2011-05-10

2011-05-10 18:00:00 Tisdagssegling

Typ: Respit fix SRS1.00 starttid Banlängd: 5,13 Nm   Vind: 4 m/s (878 sek/Nm)
Plac. på strikt målgångstid    Sortering: Standard
Funktionär:G.Henrysson    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Ord.SRS 
Utr. 
Klubb 
Klass 
Klasskomm. 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Maxtid 
Kommentar 
Får EJ borträknas 
Thomas Olsson 
I mål 
Farr 30 
Letto di Pletto 
SWE 2 
1,350 
1,350 
  
HASS 
  
  
18:19:28 
1613 
19:31:59 
4351 
5874 
22,5% 
20:10:41 
  
  
Lars Smedberg 
I mål 
GK 29 
Hirkum Pirkum 
127 
1,110 
1,110 
  
HASS 
  
  
18:07:26 
891 
19:34:09 
5203 
5775 
25,4% 
20:22:41 
  
  
Jonas Karlsson 
I mål 
X-99 
  
SWE543 
1,260 
1,260 
  
HASS 
  
  
18:15:29 
1374 
19:37:19 
4910 
6187 
29,6% 
20:14:38 
  
  
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
124 
1,170 
1,170 
SAV 
HASS 
  
  
18:10:54 
1099 
19:38:15 
5241 
6132 
30,8% 
20:19:13 
  
  
Stellan Nilsson 
I mål 
J/105 
  
SWE 27901 
1,270 
1,270 
  
HASS 
  
  
18:15:58 
1403 
19:42:08 
5170 
6566 
36,0% 
20:14:11 
  
  
Lundblad/Nilsson 
I mål 
H-båt 
Mille Mus 
SWE 578 
1,080 
1,080 
  
HASS 
  
  
18:05:34 
779 
19:42:48 
5834 
6301 
36,9% 
20:24:35 
  
  
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
  
SWE 595 
1,120 
1,120 
  
HASS 
  
  
18:08:03 
928 
19:43:00 
5697 
6381 
37,2% 
20:22:06 
  
  
Leif Danielsson 
I mål 
Albin Nova 
Saphira 
SWE 8 
1,160 
1,160 
  
HASS 
  
  
18:10:21 
1066 
19:43:30 
5589 
6483 
37,8% 
20:19:47 
  
  
Stefan Heinrich 
I mål 
Comfort 32 
Amalia 
SWE 50 
1,120 
1,120 
SGV 
HASS 
  
  
18:08:03 
928 
19:46:55 
5932 
6644 
42,4% 
20:22:06 
  
  
10 
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF-båt 
Mandarin 
505 
1,020 
1,020 
  
HASS 
  
  
18:01:28 
533 
19:48:16 
6408 
6536 
44,2% 
20:28:39 
  
  
11 
Johan Sölve 
I mål 
Elan 333 
Libelle 
SWE 452 
1,210 
1,210 
SGV 
GSS 
  
  
18:13:02 
1227 
19:52:27 
5965 
7218 
49,8% 
20:17:07 
  
  
12 
Ulf Bengtsson 
I mål 
F-båt 
  
SWE1254 
0,970 
0,970 
  
HASS 
  
  
17:57:41 
306 
19:55:02 
7041 
6830 
53,2% 
20:32:28 
RDG -30 sek 
  
13 
Lars Meijer 
I mål 
Drake 
Sofia 
SWE 367 
1,070 
1,070 
SG- 
HASS 
  
  
18:04:55 
740 
19:55:25 
6630 
7094 
53,7% 
20:25:14 
  
  
14 
Lars Lindblad 
I mål 
IF 
  
1851 
1,020 
1,020 
  
HASS 
  
  
18:01:28 
533 
19:56:44 
6916 
7054 
55,5% 
20:28:39 
  
  
15 
Svante Svensson 
I mål 
Folkbåt 
Svea 
SWE1307 
0,970 
0,970 
  
HASS 
  
  
17:57:41 
306 
19:57:36 
7195 
6979 
56,6% 
20:32:28 
RDG – 30 sek 
  
16 
Persson/Håkansson 
I mål 
maxi 909 
Gopher It 
GBR 3977T 
1,110 
1,110 
SGV 
GSS 
  
  
18:07:26 
891 
19:57:43 
6617 
7345 
56,8% 
20:22:41 
  
  
17 
Folke Berntson 
I mål 
Grinde 
  
D185 
1,070 
1,070 
  
HASS 
  
  
18:04:55 
740 
19:58:05 
6790 
7265 
57,3% 
20:25:14 
  
  
18 
Anders Johansson 
I mål 
Folkbåt 
  
SWE1384 
0,970 
0,970 
  
HASS 
  
  
17:57:41 
306 
19:58:13 
7232 
7015 
57,4% 
20:32:28 
RDG -30 sek 
  
19 
Dan Sundin 
I mål 
Scalare Mk 1 
Mye Byen 
15 
0,940 
0,940 
-S 
HASS 
  
  
17:55:13 
158 
20:10:37 
8124 
7637 
74,0% 
20:34:56 
  
  
20 
Axel Danielsson 
I mål 
RS Feva 
  
SWE 1029 
0,910 
0,910 
  
HASS 
  
  
17:52:35 
20:12:59 
8424 
7666 
77,1% 
20:37:34 
  
  
21 
Kurt Ingvar Kroon 
Diskval/DNS 
Bumerang 32 
Nadir 
1,160 
1,160 
  
HASS 
  
  
18:10:21 
1066 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20:19:47 
  
  
21 
Daniel Lidman 
Diskval/DNF 
Carrera 
MissMore 
SWE 27 
1,230 
1,230 
SGV 
HASS 
  
  
18:14:02 
1287 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20:16:06