• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

Resultat Small Ships Race

2011-08-06 12:00:00 Small Ships Race

Typ: Normal + skilda startklasser Banlängd: 12 Nm Vind: 1-3 m/s (1059 sek/Nm)
Plac. alla deltagare tillsammans Sortering: Standard
Funktionär:

Plac.
Skeppare
Status
Båtnamn
Båttyp
Segelnr.
SRS-tal
Ord.SRS
Utr.
Klubb
Starttid
Start efter 1:a
Segl.tid
Korr.tid
Målgång
Diff.
Maxtid
1
Petter Norrgren
I mål
Norma Jean
Smaragd
swe128
1,190
1,190
1,1
SKBS
12:20:00
1200
8146
9694
14:35:46
18:15:58
2
Ludvig Bengtsson
I mål
hILMA
H-BÅT
SWE250
1,080
1,080
SKBS
12:10:00
600
9286
10029
14:44:46
18:42:13
3
Anders Hellekant
I mål
Blå is
CB 66 Racer
124
1,170
1,170
SAV
HASS
12:20:00
1200
8580
10039
14:43:00
18:22:03
4
Svante Svensson
I mål
Svea
Folkbåt
SWE1307
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
10414
10102
14:53:34
19:16:42
5
Lundblad/Nilsson
I mål
Mille Mus
H-båt
SWE 578
1,080
1,080
HASS
12:10:00
600
9378
10128
14:46:18
18:42:13
6
Stellan Nilsson
I mål
J/105
SWE 27901
1,270
1,270
HASS
12:20:00
1200
8076
10257
14:34:36
17:53:33
7
Jonas Karlsson
I mål
X-99
SWE543
1,260
1,260
HASS
12:20:00
1200
8151
10270
14:35:51
17:56:11
8
Daniel Stenholm
I mål
Express
SWE 595
1,120
1,120
HASS
12:10:00
600
9300
10416
14:45:00
18:28:13
9
Lars Smedberg
I mål
Hirkum Pirkum
GK 29
127
1,130
1,130
HASS
12:20:00
1200
9289
10497
14:54:49
18:34:52
10
Ulf Bengtsson
I mål
Folkbåt
SWE1254
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
10910
10583
15:01:50
19:16:42
11
Tomas Sjöstedt
I mål
Miss G
H-båt
S160
1,080
1,080
SA-
12:10:00
600
9822
10608
14:53:42
18:42:13
12
Anders Johansson
I mål
GoOn
Folkbåt
SWE1384
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
10950
10622
15:02:30
19:16:42
13
Folke Berntson
I mål
Grinde
D185
1,060
1,060
HASS
12:10:00
600
10042
10645
14:57:22
18:49:37
14
Martin Hellekant
I mål
Martinique
Bianca 28
S80
1,030
1,030
SGV
HASS
12:10:00
600
10357
10668
15:02:37
19:01:16
15
Kjell Emanuelsson
I mål
Mandarin
IF
505
1,020
1,020
HASS
12:00:00
0
10537
10748
14:55:37
18:55:18
16
Björn Pettersson
I mål
NN
IF
1406
1,020
1,020
SG-
HASS
12:00:00
0
10674
10887
14:57:54
18:55:18
17
Fredrik Finér
I mål
606
SWE 397
1,030
1,030
SA-
HASS
12:10:00
600
10587
10905
15:06:27
19:01:16
18
Anna Thorbjörnsson
I mål
MaDame
Express
SWE1010
1,120
1,120
HASS
12:10:00
600
9779
10952
14:52:59
18:28:13
19
Kristian Karlsson
I mål
Sycorax
Smaragd Cruiser
S312
1,170
1,170
SGV
HASS
12:20:00
1200
9438
11042
14:57:18
18:22:03
20
Kenneth Carlsson
I mål
Julia II
Aphrodite 29
SWE15
1,080
1,080
1,0
HASS
12:10:00
600
10230
11048
15:00:30
18:42:13
21
Ann Markow
I mål
Vindfamne
H 35
SWE171
1,140
1,140
SGV
BBSS
12:20:00
1200
9713
11073
15:01:53
18:31:35
21
Stefan Gottfridson
I mål
Blue Eagle
X 99
SWE 593
1,260
1,260
HASS
12:20:00
1200
8788
11073
14:46:28
17:56:11
23
Anders Göransson
I mål
Blink
SK 55
S-53
1,190
1,190
HASS
12:20:00
1200
9333
11106
14:55:33
18:15:58
24
Anna-Lena Cumtell
I mål
Anna
First 35
SWE63
1,300
1,300
HASS
12:20:00
1200
8574
11146
14:42:54
17:45:51
25
Peter Gustafsson
I mål
Sjögurkan
Maxi 95
Swe 887
1,080
1,080
SGV
SKBS
12:10:00
600
10330
11156
15:02:10
18:42:13
26
Johan Sölve
I mål
Libelle
Elan 333
SWE 452
1,210
1,210
SGV
GSS
12:20:00
1200
9262
11207
14:54:22
18:10:05
27
Kurt Ingvar Kroon
I mål
Nadir
Bumerang 32
7
1,160
1,160
HASS
12:20:00
1200
9707
11260
15:01:47
18:25:10
28
Andreas Arvidsson
I mål
AUS 42
Gib-Sea 80 Plus
SWE11012
1,040
1,040
SG-
HASS
12:10:00
600
10940
11378
15:12:20
18:57:18
29
Stefan Eriksson
I mål
Saskia
Finn Express 83
S43
1,060
1,060
HASS
12:10:00
600
11022
11683
15:13:42
18:49:37
30
Anders Kjellberg
I mål
Zefyros
Comfort30
V 73
1,080
1,080
LBF
12:10:00
600
10981
11859
15:13:01
18:42:13
31
Niklas Jarl
I mål
Olivia
Dominant 78
22
1,060
1,060
1,0
HASS
12:10:00
600
11405
12089
15:20:05
18:49:37
32
Daniel Lidman
I mål
MissMore
Carrera
SWE 27
1,210
1,210
SGV
HASS
12:20:00
1200
10167
12302
15:09:27
18:10:05
33
Svante Stenberg
I mål
Adopo
Feeling
NED 3659
1,140
1,140
HASS
12:20:00
1200
11552
13169
15:32:32
18:31:35
34
Jan Berg
I mål
Maxi 77
1522
1,020
1,020
-S
HASS
12:00:00
0
13020
13280
15:37:00
18:55:18
35
Göran Frost
I mål
Alegria
Allegro 27
274
1,000
1,000
SGF
HASS
12:00:00
0
13375
13375
15:42:55
19:03:36
36
Nils-Olof Bankell
I mål
Miss Sophie
Accent
492
1,010
1,010
-S
HASS
12:00:00
0
15009
15159
16:10:09
18:59:24
37
Magnus Danielsson
I mål
Maxi Magic
220
1,050
1,050
-S
HASS
12:10:00
600
14579
15308
16:12:59
18:53:26
38
Krister Janver
I mål
MinOdin
Hobie 20 fox
1,790
1,790
1,7
GSS
12:20:00
1200
9009
16126
14:50:09
16:16:39
39
Anders Johansson
I mål
Maxi 800
Maxi800
1,060
1,060
1,0
HASS
12:10:00
600
15694
16636
16:31:34
18:49:37
40
Sami Lehtonen
I mål
Pim Pim
Dixie MH
S11
1,020
1,020
1,0
HASS
12:00:00
0
16701
17035
16:38:21
18:55:18
41
Bengt Svensson
Brutit/DNF
Tärnan
K32 kravell
K
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
19:16:42
41
Nils-Erik Bengtsson
Brutit/DNC
Axelia
IF
2350
0,990
0,990
-S
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
19:07:53
41
Magnus Ekberg
Brutit/DNC
Titti
Bottenhavskryssare
77
1,010
1,010
1,0
BBSS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:59:24
41
Adam Smogorzewski
Brutit/DNC
Emmelina
IF
1,020
1,020
1,0
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
41
Christer Hansson
Brutit/DNF
Charlotta
IF
2441
1,020
1,020
SG-
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
41
Håkan Madsen
Brutit/DNC
BlackAdder
Becker 27
6211
1,020
1,020
SGV
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
41
Lars Lindblad
Brutit/DNC
IF
1851
1,020
1,020
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
41
Mats Virack
Brutit/DNF
Dixie 27
103
1,050
1,050
HASS
12:10:00
600
Ej inl.
Ej inl.
18:53:26
41
Lars Göte Larsson
Brutit/DNC
Heta Greta
Maxi Racer
SWE289
1,120
1,120
1,1
LBF
12:10:00
600
Ej inl.
Ej inl.
18:28:13
41
Stefan Heinrich
Brutit/DNC
Amalia
Comfort 32
SWE 50
1,120
1,120
SGV
HASS
12:10:00
600
Ej inl.
Ej inl.
18:28:13

 

2011-08-06 12:00:00 Small Ships Race

Typ: Normal + skilda startklasser Banlängd: 12 Nm Vind: 1-3 m/s (1059 sek/Nm)
Plac. klass för klass separat Sortering: Standard
Funktionär:

Plac.
Skeppare
Status
Båtnamn
Båttyp
Segelnr.
SRS-tal
Ord.SRS
Utr.
Klubb
Starttid
Start efter 1:a
Segl.tid
Korr.tid
Målgång
Diff.
Maxtid
Klass 1
1
Svante Svensson
I mål
Svea
Folkbåt
SWE1307
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
10414
10102
14:53:34
19:16:42
2
Ulf Bengtsson
I mål
Folkbåt
SWE1254
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
10910
10583
15:01:50
19:16:42
3
Anders Johansson
I mål
GoOn
Folkbåt
SWE1384
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
10950
10622
15:02:30
19:16:42
4
Kjell Emanuelsson
I mål
Mandarin
IF
505
1,020
1,020
HASS
12:00:00
0
10537
10748
14:55:37
18:55:18
5
Björn Pettersson
I mål
NN
IF
1406
1,020
1,020
SG-
HASS
12:00:00
0
10674
10887
14:57:54
18:55:18
6
Jan Berg
I mål
Maxi 77
1522
1,020
1,020
-S
HASS
12:00:00
0
13020
13280
15:37:00
18:55:18
7
Göran Frost
I mål
Alegria
Allegro 27
274
1,000
1,000
SGF
HASS
12:00:00
0
13375
13375
15:42:55
19:03:36
8
Nils-Olof Bankell
I mål
Miss Sophie
Accent
492
1,010
1,010
-S
HASS
12:00:00
0
15009
15159
16:10:09
18:59:24
9
Sami Lehtonen
I mål
Pim Pim
Dixie MH
S11
1,020
1,020
1,0
HASS
12:00:00
0
16701
17035
16:38:21
18:55:18
10
Bengt Svensson
Brutit/DNF
Tärnan
K32 kravell
K
0,970
0,970
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
19:16:42
10
Nils-Erik Bengtsson
Brutit/DNC
Axelia
IF
2350
0,990
0,990
-S
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
19:07:53
10
Magnus Ekberg
Brutit/DNC
Titti
Bottenhavskryssare
77
1,010
1,010
1,0
BBSS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:59:24
10
Adam Smogorzewski
Brutit/DNC
Emmelina
IF
1,020
1,020
1,0
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
10
Christer Hansson
Brutit/DNF
Charlotta
IF
2441
1,020
1,020
SG-
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
10
Håkan Madsen
Brutit/DNC
BlackAdder
Becker 27
6211
1,020
1,020
SGV
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
10
Lars Lindblad
Brutit/DNC
IF
1851
1,020
1,020
HASS
12:00:00
0
Ej inl.
Ej inl.
18:55:18
Klass 2
1
Ludvig Bengtsson
I mål
hILMA
H-BÅT
SWE250
1,080
1,080
SKBS
12:10:00
600
9286
10029
14:44:46
18:42:13
2
Lundblad/Nilsson
I mål
Mille Mus
H-båt
SWE 578
1,080
1,080
HASS
12:10:00
600
9378
10128
14:46:18
18:42:13
3
Daniel Stenholm
I mål
Express
SWE 595
1,120
1,120
HASS
12:10:00
600
9300
10416
14:45:00
18:28:13
4
Tomas Sjöstedt
I mål
Miss G
H-båt
S160
1,080
1,080
SA-
12:10:00
600
9822
10608
14:53:42
18:42:13
5
Folke Berntson
I mål
Grinde
D185
1,060
1,060
HASS
12:10:00
600
10042
10645
14:57:22
18:49:37
6
Martin Hellekant
I mål
Martinique
Bianca 28
S80
1,030
1,030
SGV
HASS
12:10:00
600
10357
10668
15:02:37
19:01:16
7
Fredrik Finér
I mål
606
SWE 397
1,030
1,030
SA-
HASS
12:10:00
600
10587
10905
15:06:27
19:01:16
8
Anna Thorbjörnsson
I mål
MaDame
Express
SWE1010
1,120
1,120
HASS
12:10:00
600
9779
10952
14:52:59
18:28:13
9
Kenneth Carlsson
I mål
Julia II
Aphrodite 29
SWE15
1,080
1,080
1,0
HASS
12:10:00
600
10230
11048
15:00:30
18:42:13
10
Peter Gustafsson
I mål
Sjögurkan
Maxi 95
Swe 887
1,080
1,080
SGV
SKBS
12:10:00
600
10330
11156
15:02:10
18:42:13
11
Andreas Arvidsson
I mål
AUS 42
Gib-Sea 80 Plus
SWE11012
1,040
1,040
SG-
HASS
12:10:00
600
10940
11378
15:12:20
18:57:18
12
Stefan Eriksson
I mål
Saskia
Finn Express 83
S43
1,060
1,060
HASS
12:10:00
600
11022
11683
15:13:42
18:49:37
13
Anders Kjellberg
I mål
Zefyros
Comfort30
V 73
1,080
1,080
LBF
12:10:00
600
10981
11859
15:13:01
18:42:13
14
Niklas Jarl
I mål
Olivia
Dominant 78
22
1,060
1,060
1,0
HASS
12:10:00
600
11405
12089
15:20:05
18:49:37
15
Magnus Danielsson
I mål
Maxi Magic
220
1,050
1,050
-S
HASS
12:10:00
600
14579
15308
16:12:59
18:53:26
16
Anders Johansson
I mål
Maxi 800
Maxi800
1,060
1,060
1,0
HASS
12:10:00
600
15694
16636
16:31:34
18:49:37
17
Mats Virack
Brutit/DNF
Dixie 27
103
1,050
1,050
HASS
12:10:00
600
Ej inl.
Ej inl.
18:53:26
17
Lars Göte Larsson
Brutit/DNC
Heta Greta
Maxi Racer
SWE289
1,120
1,120
1,1
LBF
12:10:00
600
Ej inl.
Ej inl.
18:28:13
17
Stefan Heinrich
Brutit/DNC
Amalia
Comfort 32
SWE 50
1,120
1,120
SGV
HASS
12:10:00
600
Ej inl.
Ej inl.
18:28:13
Klass 3
1
Petter Norrgren
I mål
Norma Jean
Smaragd
swe128
1,190
1,190
1,1
SKBS
12:20:00
1200
8146
9694
14:35:46
18:15:58
2
Anders Hellekant
I mål
Blå is
CB 66 Racer
124
1,170
1,170
SAV
HASS
12:20:00
1200
8580
10039
14:43:00
18:22:03
3
Stellan Nilsson
I mål
J/105
SWE 27901
1,270
1,270
HASS
12:20:00
1200
8076
10257
14:34:36
17:53:33
4
Jonas Karlsson
I mål
X-99
SWE543
1,260
1,260
HASS
12:20:00
1200
8151
10270
14:35:51
17:56:11
5
Lars Smedberg
I mål
Hirkum Pirkum
GK 29
127
1,130
1,130
HASS
12:20:00
1200
9289
10497
14:54:49
18:34:52
6
Kristian Karlsson
I mål
Sycorax
Smaragd Cruiser
S312
1,170
1,170
SGV
HASS
12:20:00
1200
9438
11042
14:57:18
18:22:03
7
Ann Markow
I mål
Vindfamne
H 35
SWE171
1,140
1,140
SGV
BBSS
12:20:00
1200
9713
11073
15:01:53
18:31:35
7
Stefan Gottfridson
I mål
Blue Eagle
X 99
SWE 593
1,260
1,260
HASS
12:20:00
1200
8788
11073
14:46:28
17:56:11
9
Anders Göransson
I mål
Blink
SK 55
S-53
1,190
1,190
HASS
12:20:00
1200
9333
11106
14:55:33
18:15:58
10
Anna-Lena Cumtell
I mål
Anna
First 35
SWE63
1,300
1,300
HASS
12:20:00
1200
8574
11146
14:42:54
17:45:51
11
Johan Sölve
I mål
Libelle
Elan 333
SWE 452
1,210
1,210
SGV
GSS
12:20:00
1200
9262
11207
14:54:22
18:10:05
12
Kurt Ingvar Kroon
I mål
Nadir
Bumerang 32
7
1,160
1,160
HASS
12:20:00
1200
9707
11260
15:01:47
18:25:10
13
Daniel Lidman
I mål
MissMore
Carrera
SWE 27
1,210
1,210
SGV
HASS
12:20:00
1200
10167
12302
15:09:27
18:10:05
14
Svante Stenberg
I mål
Adopo
Feeling
NED 3659
1,140
1,140
HASS
12:20:00
1200
11552
13169
15:32:32
18:31:35
15
Krister Janver
I mål
MinOdin
Hobie 20 fox
1,790
1,790
1,7
GSS
12:20:00
1200
9009
16126
14:50:09
16:16:39