• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

Lovabukten Runt resultat lördagen

2013-08-03 10:00:00 Lovabukten Runt Lördag

Typ: Normal + skilda startklasser Banlängd: 22,5 Nm   Vind: 7-12 m/s (670 sek/Nm)
Plac. klass för klass separat    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Klass 
Klasskomm. 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Maxtid 
Får EJ borträknas 
Kommentar 
Klass 1
Folke Berntsson 
I mål 
Grinde 
Orca 
SWE 185 
1,072 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
14:37:55 
04:37:55 
04:57:56 
  
20:00:00 
  
  
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF 
Mandarin 
SWE 505 
1,017 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
14:59:16 
04:59:16 
05:04:21 
  
20:00:00 
  
  
Lars Lindblad 
I mål 
IF 
Emma 
SWE 1851 
1,017 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
15:05:47 
05:05:47 
05:10:59 
  
20:00:00 
  
  
Evert Bladh 
I mål 
Fenix 
Wilma 
SWE 49 
1,041 u.SP 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
15:18:16 
05:18:16 
05:31:19 
  
20:00:00 
  
  
Klass 2
Sven-Erik Walin 
I mål 
Rhapsody 
Chiquitita 
SWE 26 
1,155 
  
VASS 
M2 
  
10:20:00 
00:20:00 
14:29:32 
04:09:32 
04:48:13 
  
20:20:00 
  
Doublehanded 
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
  
SWE 595 
1,114 
  
HASS 
  
10:20:00 
00:20:00 
14:55:22 
04:35:22 
05:06:46 
  
20:20:00 
  
  
Kurt-Ingvar Kroon 
I mål 
Bumerang 32 
Nadir 
SWE 7 
1,159 
  
HASS 
  
10:20:00 
00:20:00 
14:50:34 
04:30:34 
05:13:35 
  
20:20:00 
  
  
Lars Smedberg 
I mål 
GK 29 
Hirkum Pirkum 
SWE 127 
1,124 
  
HASS 
  
10:20:00 
00:20:00 
15:01:39 
04:41:39 
05:16:34 
  
20:20:00 
  
  
Kenneth Carlsson 
I mål 
Aphrodite 29 
Julia II 
SWE 15 
1,110 
  
HASS 
M2 
  
10:20:00 
00:20:00 
15:07:18 
04:47:18 
05:18:54 
  
20:20:00 
  
Doublehanded 
Christoffer Madsen 
I mål 
Maxi 77 
  
SWE 696 
1,045 
  
HASS 
M2 
  
10:20:00 
00:20:00 
15:34:40 
05:14:40 
05:28:50 
  
20:20:00 
  
Doublehanded 
Klass 3
Lars Meijer 
I mål 
J-109 
  
SWE 19109 
1,305 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:11:15 
03:31:15 
04:35:41 
  
20:40:00 
  
  
Stellan Nilsson 
I mål 
J/105 
John Dory 
SWE 27901 
1,252 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:20:15 
03:40:15 
04:35:45 
  
20:40:00 
  
  
Jonas Karlsson 
I mål 
X-34 
TemptationX 
SWE 10915 
1,249 
  
SKASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:25:38 
03:45:38 
04:41:49 
  
20:40:00 
  
  
Peter Gustafsson 
I mål 
X-332 
Chexet 
SWE 55 
1,241 
  
SKASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:37:20 
03:57:20 
04:54:32 
  
20:40:00 
  
  
Sigvard Cumtell 
I mål 
First 35 djup köl 
Miss Anna 
SWE 63 
1,292 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:32:20 
03:52:20 
05:00:10 
  
20:40:00 
  
  
Jonas Westerdahl 
I mål 
J-80 
Breaking the Wave 
SWE 240 
1,198 
  
LÖBF 
  
10:40:00 
00:40:00 
15:07:34 
04:27:34 
05:20:33 
  
20:40:00 
  
  
Åke Nihleen 
I mål 
First 40.7 grund köl 
Alice 
SWE 668 
1,273 u.SP 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:54:30 
04:14:30 
05:23:59 
  
20:40:00 
  
  
Kristian Karlsson 
I mål 
Smaragd Cruiser 
Sycorax 
SWE 312 
1,167 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
15:33:22 
04:53:22 
05:42:22 
  
20:40:00 
  
  
Göransson 
Startade ej 
Skärgårdskryssare 
Blink 
SWE 56 
1,190 
  
HASS 
  
(10:40:00) 
00:40:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
20:40:00 
  
  

Plac. alla deltagare tillsammans

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Klass 
Klasskomm. 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Maxtid 
Får EJ borträknas 
Kommentar 
Lars Meijer 
I mål 
J-109 
  
SWE 19109 
1,305 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:11:15 
03:31:15 
04:35:41 
  
20:40:00 
  
  
Stellan Nilsson 
I mål 
J/105 
John Dory 
SWE 27901 
1,252 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:20:15 
03:40:15 
04:35:45 
  
20:40:00 
  
  
Jonas Karlsson 
I mål 
X-34 
TemptationX 
SWE 10915 
1,249 
  
SKASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:25:38 
03:45:38 
04:41:49 
  
20:40:00 
  
  
Sven-Erik Walin 
I mål 
Rhapsody 
Chiquitita 
SWE 26 
1,155 
  
VASS 
M2 
  
10:20:00 
00:20:00 
14:29:32 
04:09:32 
04:48:13 
  
20:20:00 
  
Doublehanded 
Peter Gustafsson 
I mål 
X-332 
Chexet 
SWE 55 
1,241 
  
SKASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:37:20 
03:57:20 
04:54:32 
  
20:40:00 
  
  
Folke Berntsson 
I mål 
Grinde 
Orca 
SWE 185 
1,072 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
14:37:55 
04:37:55 
04:57:56 
  
20:00:00 
  
  
Sigvard Cumtell 
I mål 
First 35 djup köl 
Miss Anna 
SWE 63 
1,292 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:32:20 
03:52:20 
05:00:10 
  
20:40:00 
  
  
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF 
Mandarin 
SWE 505 
1,017 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
14:59:16 
04:59:16 
05:04:21 
  
20:00:00 
  
  
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
  
SWE 595 
1,114 
  
HASS 
  
10:20:00 
00:20:00 
14:55:22 
04:35:22 
05:06:46 
  
20:20:00 
  
  
10 
Lars Lindblad 
I mål 
IF 
Emma 
SWE 1851 
1,017 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
15:05:47 
05:05:47 
05:10:59 
  
20:00:00 
  
  
11 
Kurt-Ingvar Kroon 
I mål 
Bumerang 32 
Nadir 
SWE 7 
1,159 
  
HASS 
  
10:20:00 
00:20:00 
14:50:34 
04:30:34 
05:13:35 
  
20:20:00 
  
  
12 
Lars Smedberg 
I mål 
GK 29 
Hirkum Pirkum 
SWE 127 
1,124 
  
HASS 
  
10:20:00 
00:20:00 
15:01:39 
04:41:39 
05:16:34 
  
20:20:00 
  
  
13 
Kenneth Carlsson 
I mål 
Aphrodite 29 
Julia II 
SWE 15 
1,110 
  
HASS 
M2 
  
10:20:00 
00:20:00 
15:07:18 
04:47:18 
05:18:54 
  
20:20:00 
  
Doublehanded 
14 
Jonas Westerdahl 
I mål 
J-80 
Breaking the Wave 
SWE 240 
1,198 
  
LÖBF 
  
10:40:00 
00:40:00 
15:07:34 
04:27:34 
05:20:33 
  
20:40:00 
  
  
15 
Åke Nihleen 
I mål 
First 40.7 grund köl 
Alice 
SWE 668 
1,273 u.SP 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
14:54:30 
04:14:30 
05:23:59 
  
20:40:00 
  
  
16 
Christoffer Madsen 
I mål 
Maxi 77 
  
SWE 696 
1,045 
  
HASS 
M2 
  
10:20:00 
00:20:00 
15:34:40 
05:14:40 
05:28:50 
  
20:20:00 
  
Doublehanded 
17 
Evert Bladh 
I mål 
Fenix 
Wilma 
SWE 49 
1,041 u.SP 
  
HASS 
  
10:00:00 
00:00:00 
15:18:16 
05:18:16 
05:31:19 
  
20:00:00 
  
  
18 
Kristian Karlsson 
I mål 
Smaragd Cruiser 
Sycorax 
SWE 312 
1,167 
  
HASS 
  
10:40:00 
00:40:00 
15:33:22 
04:53:22 
05:42:22 
  
20:40:00 
  
  
19 
Göransson 
Startade ej 
Skärgårdskryssare 
Blink 
SWE 56 
1,190 
  
HASS 
  
(10:40:00) 
00:40:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
20:40:00