• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

HSS-träffar 5 Nov 8 Nov 19 nov. Välkomna!

HSS-träffar

Halmstads Segelsällskap bjuder i samverkan med SISU Idrottsutbildarna in alla medlemmar till tre spännande föreningsträffar under hösten. Syftet med träffarna är att vi under informella former lär oss mer om förutsättningarna att driva en ideell förening. Dessutom fördjupar vi oss i vilka uppgifter HSS utför idag och talar framtidens utmaningar.

Alla våra medlemmar är viktiga! Alla medlemmar är välkomna, nya eller gamla, båtägare eller inte, seglar eller ”motorbåtare”. Gemensamt driver vi alla vår förening.

KOM – LYSSNA – DISKUTERA – DELTA

Välkomna!

Var: HSS Klubblokal

Anmälan:

Datum och tider:

5 nov Kl. 14:00- 16:00

Föreningslära Vad är en ideell förening? Vi pratar även om medlemskapet, föreningsdemokrati och vårt juridiska ansvar. Katharina från SISU Idrottsutbildarna guidar dig genom frågor och funderingar. Som idrottens egna studieförbund pratar vi även om hur SISU Idrottsutbildarna kan stödja föreningen framöver.

8 nov Kl. 18:00- 21:30

Hjärt & lungräddning inkl. 72- timmar. Vi lär oss att hantera vår hjärtstartare i stugan samt får en lektion i Hjärt- & lungräddning. Civilförsvaret informerar även om hur vi ska förbereda oss för en krissituation, t.ex. stormar, strömavbrott m.m.

19 nov Kl. 14:00- 16:00

HSS organisation – Då & Nu! Erfarna medlemmar tar med oss på en snabb resa genom HSS 117-åriga historia.

Aktiva funktionärer berättar om pågående och planerade verksamheter samt HSS organisation. Låt oss också diskutera olika framtidsscenarier på HSS – Ska medlemmar jobba själva eller ska vi köpa

Anmäl dig gärna via e-post: halmstads.segelsallskap@telia.com eller på listan i stugan för att fikabeställningen ska bli rätt. Föreningen bjuder på fika.

 

Kontakt:

Svante Svensson 073-072 38 01

tjänster?

svante.r.svensson@telia.com

Kommenteringen är stängd