• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

Vill du segla J/70 i Monaco i vinter?

Monaco Sportsboat Winter Series har blivit en stor succé och samlar under vinterhalvåret ett stort antal sportbåtar från hela Europa. Vid fem olika långhelger, från oktober till mars arrangerar Yacht Club de Monaco kappseglingar för bland annat J/70-som lockar över 60 team.

J/70-gruppen i klubben har undersökt möjligheterna att delta i Monaco Sportsboat Winter Series 2017/2018 – och HSS styrelse har ställt sig positiv till planerna.

J/70-gruppen vill därför inventera vilka av klubbens medlemmar som är intresserade av att delta i Monaco Sportsboat Winter Series.

Klubbens båtar är bokade till Mästarnas Mästare den första helgen, men övriga datum som gäller är följande:

10-12 november 2017

8-10 december 2017

18-21 januari 2018

8-11 mars 2018

Avsikten är att en av klubbens J/70:or transporteras ner till Monaco och att samtliga gemensamma kostnader som transport, försäkring samt hyra av båt och segel med mera delas mellan de deltagande seglarna. Båten står uppställd på land mellan de olika delseglingarna – kostnaden för detta ingår i anmälningsavgiften.

Enligt den preliminära budget som tagits fram blir kostnaden cirka 4500 kronor per person – räknat på 16 deltagare. Till detta kommer flyg (cirka 1500 kr T&R till Nice) plus uppehälle och boende i Monaco – som var och en får bekosta själv.

Är du intresserad av att få en oförglömlig seglingsupplevelse så kontakta Hubert Carlander på epost: hubert.carlander57@gmail.com – senast den 3 oktober!

För mer info om Monaco Sportsboat Winter Series 2017/2018 kolla på:

www.yacht-club-monaco.mc/frevenements/evenements-2017/monaco-sportsboat-winter-series/j70/

Kommenteringen är stängd