• RSS feed
  • E-post
  • Facebook
  • Twitter
  • Vimeo

Klubbmästerskap i C55 – Nytt datum -12 oktober

Vi måste tyvärr flytta fram vårt klubbmästerskap i C55 som egentligen var tänkt nu på lördag. Nytt datum blir istället söndagen den 12:e Oktober. Det kommer att vara begränsat antal platser (8 st) så först till kvarn efter anmälningstiden gäller…

Vi kommer att starta anmälan onsdagen den 8 Oktober kl. 20.00.

Lycka till!five40
Lite mer info:

Seglingarna genomförs en mot en, och först i mål vinner den aktuella matchen.

Seglingarna kommer att genomföras i hamnen nära land för att vara publikvänliga.

Klubbmästerskapet kommer att seglas i klubbens C 55-båtar. Besättningarna får ej medtaga egna segel eller annan utrustning till båten utan HSS står för detta. Antal personer i besättningen är fritt, dock är besättningens totala maxvikt 200 kg, vilket gör att exempelvis en juniorbesättning bör kunna seglas på tre personer.

Matcherna kommer att ta max 15-20 min att segla. Båtarna kommer att byta besättning ute på vattnet med hjälp av klubbens RIB.

Seglingarna kommer att genomföras med de normala kappseglingsreglerna med vissa smärre justeringar ( tas upp på skepparmötet). Spinnaker tillåts inte, för att förenkla handhavandet och minimera risken för skada på båt och utrustning.

I år kommer vi att prova med direktdömning på vattnet.

Skepparmöte kl 09:00 och första start kl 10:30.

 

Taggar: ,

Kommenteringen är stängd