Resultat 2016-08-30

 

2016-08-30 18:00:00 Tisdagssegling

Typ: Respit fix SRS1.00 starttid Banlängd: 5,13 Nm   Vind: 5 m/s (781 sek/Nm)
Plac. omräkn. på korrigerad.tid    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,110 
HASS 
18:06:37 
00:10:17 
19:10:30 
01:03:53 
01:10:55 
5,5% 
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
SWE 124 
1,171 
HASS 
18:09:45 
00:13:25 
19:10:37 
01:00:52 
01:11:16 
5,7% 
Folke Berntsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE 1373 
0,972 
HASS 
17:58:05 
00:01:45 
19:11:36 
01:13:31 
01:11:27 
7,2% 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE 1254 
0,972 
HASS 
17:58:05 
00:01:45 
19:12:19 
01:14:14 
01:12:09 
8,2% 
Svante Svensson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Svea 
SWE1307 
0,972 
HASS 
17:58:05 
00:01:45 
19:12:57 
01:14:52 
01:12:46 
9,2% 
Lars Smedberg 
I mål 
J-70 
  
SWE 624 
1,185 
HASS 
18:10:26 
00:14:06 
19:12:05 
01:01:39 
01:13:03 
7,9% 
Johan Thein 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Tarro 
SWE 716 
0,972 
HASS 
17:58:05 
00:01:45 
19:13:24 
01:15:19 
01:13:12 
9,9% 
Stefan Heinrich 
I mål 
Platu 25 
Sisu 
SWE 11 
1,183 
HASS 
18:10:20 
00:14:00 
19:12:19 
01:01:59 
01:13:20 
8,2% 
Martin Gröndahl 
I mål 
CB 66 Racer 
Ondo 
SWE 126 
1,171 
HASS 
18:09:45 
00:13:25 
19:12:34 
01:02:49 
01:13:33 
8,6% 
10 
Stellan Nilsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 559 
1,185 
HASS 
18:10:26 
00:14:06 
19:12:45 
01:02:19 
01:13:51 
8,9% 
11 
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF 
Mandarin 
SWE 505 
1,015 
HASS 
18:00:59 
00:04:39 
19:16:09 
01:15:10 
01:16:18 
14,0% 
12 
Tomas Sjöstedt 
I mål 
H-båt 
Polly-Ester 
SWE 160 
1,074 
  
18:04:36 
00:08:16 
19:15:55 
01:11:19 
01:16:36 
13,6% 
13 
Axel Danielsson 
I mål 
Salona 37 
Nova 
10904 
1,279 
HASS 
18:14:34 
00:18:14 
19:14:33 
00:59:59 
01:16:43 
11,6% 
14 
August Pansell 
I mål 
Arcona 410 
Anemon 
SWE 21 
1,335 
GSS 
18:16:46 
00:20:26 
19:15:03 
00:58:17 
01:17:48 
12,3% 
15 
Christian Åkesson 
I mål 
C 55 
  
SWE 196 
1,041 
HASS 
18:02:38 
00:06:18 
19:19:19 
01:16:41 
01:19:50 
18,7% 
16 
Stefan Rane 
I mål 
Albin 78 Cirrus 
Jonna 
689 
(Just.)1,030 
HASS 
18:01:57 
00:05:37 
19:19:33 
01:17:36 
01:19:56 
19,1% 
17 
Anders Johansson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Maja 
SWE137 
0,972 
HASS 
17:58:05 
00:01:45 
19:23:30 
01:25:25 
01:23:02 
25,0% 
18 
Torsten Kindt 
I mål 
Dehler 34 DD 
Freja 
SWE 34 
1,254 
HASS 
18:13:32 
00:17:12 
19:21:56 
01:08:24 
01:25:46 
22,6% 
19 
Johan Sölve 
I mål 
Elan 333 
Libelle 
SWE 452 
1,173 
GSS 
18:09:51 
00:13:31 
19:24:00 
01:14:09 
01:26:59 
25,7% 
20 
Håkan Johansson 
I mål 
Sunwind 26 
  
S 132 
(Just.)1,005 
HASS 
18:00:20 
00:04:00 
19:27:08 
01:26:48 
01:27:14 
30,4% 
21 
Arto Flodberg 
I mål 
Dixie 27 
Pepita 
SWE 605 
(Just.)1,020 
HASS 
18:01:19 
00:04:59 
19:30:17 
01:28:58 
01:30:45 
35,1% 
22 
Håkan Madsen 
I mål 
Hallberg Rassy 41 
  
  
1,070 
HASS 
18:04:22 
00:08:02 
19:46:21 
01:41:59 
01:49:07 
59,2% 
23 
Anders Persson 
I mål 
Maxi 77 
  
S 540 
(Just.)1,033 u.SP 
HASS 
18:02:08 
00:05:48 
19:49:41 
01:47:33 
01:51:06 
64,2% 
24 
A. Jalming 
Brutit/DNF 
Scalare Mk 1 
Mye Byen 
15 
(Just.)0,948 
HASS 
17:56:20 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
24 
Tommy Göransson 
Uteblev 
SK 55 
Blink 
S-53 
1,190 
HASS 
(18:10:40) 
00:14:20 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0%