Resultat 2016-06-07

 

2016-06-07 18:00:00 Tisdagssegling

Typ: Respit fix SRS1.00 starttid Banlängd: 5,13 Nm   Vind: 4 m/s (899 sek/Nm)
Plac. omräkn. på korrigerad.tid    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Stefan Heinrich 
I mål 
Platu 25 
Sisu 
SWE 11 
1,183 
HASS 
18:11:53 
00:15:35 
19:32:16 
01:20:23 
01:35:06 
20,0% 
Emelie Carlsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 992 
1,185 
HASS 
18:12:00 
00:15:42 
19:32:32 
01:20:32 
01:35:26 
20,3% 
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
SWE 124 
1,171 
HASS 
18:11:13 
00:14:55 
19:33:17 
01:22:04 
01:36:06 
21,3% 
Lars Smedberg 
I mål 
J-70 
  
SWE 624 
1,185 
HASS 
18:12:00 
00:15:42 
19:33:25 
01:21:25 
01:36:29 
21,5% 
Stellan Nilsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 559 
1,185 
HASS 
18:12:00 
00:15:42 
19:33:47 
01:21:47 
01:36:55 
22,0% 
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,110 
HASS 
18:07:37 
00:11:19 
19:40:52 
01:33:15 
01:43:30 
31,2% 
Lars Meijer 
I mål 
J/70 
  
SWE 991 
1,185 
HASS 
18:12:00 
00:15:42 
19:39:33 
01:27:33 
01:43:45 
29,5% 
Tomas Sjöstedt 
I mål 
H-båt 
Polly-Ester 
SWE 160 
1,074 
  
18:05:18 
00:09:00 
19:44:32 
01:39:14 
01:46:35 
35,9% 
Axel Danielsson 
I mål 
Salona 37 
Nova 
10904 
1,279 
HASS 
18:16:46 
00:20:28 
19:45:14 
01:28:28 
01:53:09 
36,9% 
10 
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF 
Mandarin 
SWE 505 
1,015 
HASS 
18:01:08 
00:04:50 
20:01:55 
02:00:47 
02:02:36 
58,6% 
11 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE 1254 
0,972 
HASS 
17:57:47 
00:01:29 
20:07:29 
02:09:42 
02:06:04 
65,8% 
12 
Svante Svensson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Svea 
SWE1307 
0,972 
HASS 
17:57:47 
00:01:29 
20:12:02 
02:14:15 
02:10:29 
71,7% 
13 
Johan Sölve 
I mål 
Elan 333 
Libelle 
SWE 452 
1,173 
GSS 
18:11:20 
00:15:02 
20:09:39 
01:58:19 
02:18:47 
68,6% 
14 
Jens Månsson 
I mål 
Spackhuggare 
Verkligheten 
42 
(Just.)1,040 
HASS 
18:02:57 
00:06:39 
20:16:43 
02:13:46 
02:19:07 
77,8% 
15 
Anders Persson 
I mål 
Maxi 77 
  
S 540 
(Just.)1,007 u.SP 
HASS 
18:00:32 
00:04:14 
20:19:18 
02:18:46 
02:19:44 
81,2% 
16 
Evert Blad 
I mål 
Fenix 
  
S-49 
(Just.)1,033 
  
18:02:27 
00:06:09 
20:20:29 
02:18:02 
02:22:35 
82,7% 
17 
Stefan Rane 
I mål 
Albin 78 Cirrus 
Jonna 
689 
1,042 
HASS 
18:03:06 
00:06:48 
20:23:20 
02:20:14 
02:26:07 
86,4% 
18 
Anders Johansson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Maja 
SWE 1254 
0,972 
HASS 
17:57:47 
00:01:29 
20:29:39 
02:31:52 
02:27:37 
94,6% 
19 
Tony Ledel 
I mål 
Linjett 30 
Hoppsan 
SWE 6428 
(Just.)1,068 
HASS 
18:04:54 
00:08:36 
20:29:55 
02:25:01 
02:34:53 
95,0% 
20 
August Pansell 
Diskval/OCS 
Arcona 410 
Anemon 
SWE 21 
1,335 
GSS 
18:19:17 
00:22:59 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
A. Jalming 
Brutit/DNF 
Scalare Mk 1 
Mye Byen 
15 
0,954 u.SP 
HASS 
17:56:18 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
20 
Folke Berntsson 
Brutit/DNF 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE 1373 
0,972 
HASS 
17:57:47 
00:01:29 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0%