Resultat 2014-06-17

 

2014-06-17 18:00:00 Tisdagssegling

Typ: Respit fix SRS1.00 starttid Banlängd: 5,13 Nm   Vind: 5 m/s (781 sek/Nm)
Plac. på strikt målgångstid    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,114 
HASS 
18:06:50 
00:08:41 
19:03:54 
00:57:04 
01:03:34 
-4,3% 
Christian Backhausen 
I mål 
J-109 
  
SWE19109 
1,311 
HASS 
18:15:51 
00:17:42 
19:04:24 
00:48:33 
01:03:39 
-3,5% 
Lars Smedberg 
I mål 
J-70 
  
SWE 624 
1,197 
HASS 
18:10:59 
00:12:50 
19:05:19 
00:54:20 
01:05:02 
-2,1% 
Svante Svensson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Svea 
SWE1307 
0,973 
HASS 
17:58:09 
00:00:00 
19:05:50 
01:07:41 
01:05:51 
-1,4% 
Stellan Nilsson 
I mål 
J/105 
John Dory 
SWE 27900 
1,262 
HASS 
18:13:52 
00:15:43 
19:05:55 
00:52:03 
01:05:41 
-1,2% 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE1254 
0,973 
HASS 
17:58:09 
00:00:00 
19:06:00 
01:07:51 
01:06:01 
-1,1% 
Torsten Kindt 
I mål 
Dehler 34 DD 
Freja 
Swe 34 
1,216 
HASS 
18:11:52 
00:13:43 
19:07:14 
00:55:22 
01:07:20 
0,6% 
Axel Danielsson 
I mål 
Albin Nova 
Sapira 
SWE 8 
1,147 
HASS 
18:08:34 
00:10:25 
19:07:33 
00:58:59 
01:07:39 
1,1% 
Stefan Heinrich 
I mål 
Comfort 32 
Amalia 
SWE 50 
1,116 
HASS 
18:06:56 
00:08:47 
19:07:47 
01:00:51 
01:07:55 
1,4% 
10 
Kjell Emanuelsson 
I mål 
IF 
Mandarin 
SWE 505 
1,017 
HASS 
18:01:07 
00:02:58 
19:08:03 
01:06:56 
01:08:04 
1,8% 
11 
Daniel Lidman 
I mål 
Carrera 
MissMore 
SWE 27 
1,219 
HASS 
18:12:00 
00:13:51 
19:08:36 
00:56:36 
01:09:00 
2,7% 
12 
Stefan Rane 
I mål 
Albin 78 Cirrus 
Jonna 
689 
1,042 
HASS 
18:02:42 
00:04:33 
19:09:08 
01:06:26 
01:09:13 
3,5% 
13 
Stefan Gottfridsson 
I mål 
X-362 Sport 
X-Dream 
SWE 4552 
1,298 
HASS 
18:15:20 
00:17:11 
19:10:23 
00:55:03 
01:11:27 
5,3% 
14 
Kenneth Carlsson 
I mål 
Aphrodite 29 
Julia II 
SWE15 
1,110 
HASS 
18:06:37 
00:08:28 
19:11:39 
01:05:02 
01:12:11 
7,2% 
15 
August Pansell 
I mål 
Arcona 410 
Anemon 
SWE 21 
1,333 
GSS 
18:16:41 
00:18:32 
19:17:48 
01:01:07 
01:21:28 
16,4% 
16 
Sigvard Cumtell 
I mål 
First 35 djup köl ( 
  
SWE 63 
1,246 u.SP 
HASS 
18:13:11 
00:15:02 
19:25:55 
01:12:44 
01:30:38 
28,6% 
17 
Håkan Johansson 
I mål 
Sunwind 26 
  
S 132 
0,991 u.SP 
HASS 
17:59:24 
00:01:15 
19:36:40 
01:37:16 
01:36:23 
44,7% 
18 
Lundblad/Nilsson 
Diskval 
H-båt 
Mille Mus 
SWE 578 
1,076 
HASS 
18:04:43 
00:06:34 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
18 
Björn Pettersson 
Startade ej 
IF 
Axelia 
Swe 2350 
1,017 
HASS 
(18:01:07) 
00:02:58 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0%