Resultat 2015

2015-09-12 Lappens Cup 2015

Typ: Serie Serieregel :Lågp.Regatta(KSR)
Klubbfilter: Nej
Klassfilter: -Alla tillsammans
Räkna bort sämsta 0 delseglingarna.

Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Tot.p. 
Båttyp 
Segelnr. 
Klubb 
2015-09-12 11:20:00
Lappens Cup race 1 
2015-09-12 12:16:00
Lappens Cup race 2 
2015-09-12 13:07:00
Lappens Cup race 3 
1  
Anders Hellekant  
5,00 
CB 66 Racer  
SWE 124  
HASS  
2,00/ 
1,00/ 
2,00/ 
2  
Ulf Bengtsson  
6,00 
Nordisk Folkbåt  
SWE1254  
HASS  
1,00/ 
4,00/ 
1,00/ 
3  
Stellan Nilsson  
8,00 
J/70  
SWE 559  
HASS  
3,00/ 
2,00/ 
3,00/ 
4  
Jonas Karlsson  
13,00 
X-34  
SWE 10915  
SKBS  
4,00/ 
5,00/ 
4,00/ 
5  
Martin Gröndahl  
^16,00 
CB 66 Racer  
SWE 126  
HASS  
7,00/ 
3,00/ 
6,00/ 
6  
Anna Kinberger  
16,00 
CB 33  
SWE 6840  
SKBS  
5,00/ 
6,00/ 
5,00/ 
7  
Petter Norrgren  
30,00 
Smaragd  
SWE 128  
SKBS  
6,00/ 
(DNS) 12,00/ 
* 12 
(DNS) 12,00/ 
* 12 
8  
Daniel Stenholm  
32,00 
Express  
SWE 595  
HASS  
8,00/ 
(DNS) 12,00/ 
* 12 
(DNS) 12,00/ 
* 12 
9  
Lars Smedberg  
36,00 
J-70  
SWE 624  
HASS  
(DNC) 12,00/ 
* 12 
(DNC) 12,00/ 
* 12 
(DNC) 12,00/ 
* 12 
9  
Stefan Heinrich  
36,00 
Platu 25  
SWE 11  
HASS  
(DNC) 12,00/ 
* 12 
(DNC) 12,00/ 
* 12 
(DNC) 12,00/ 
* 12 
9  
Tomas Sjöstedt  
36,00 
H-båt  
SWE 160  
HASS  
(DNC) 12,00/ 
* 12 
(DNC) 12,00/ 
* 12 
(DNC) 12,00/ 
* 12 

* Plac. justerad vid serieberäkn.

Serieregel

Lågp.Regatta(KSR)
Huvudtyp:
Lågpoängs-/ Bonuspoängsberäkning
Antal manuellt poängsatta rader i topp:0
Poäng till nr. 1: 1
Antal poäng / placering : 1
Avrunda totalp. till hela poäng: JA
Vid lika totalpoäng: Skilj enl KSR A8.1- 2
Maxbegränsning : 999
Uteblev/Ej startat/Bröt/Diskv: (samma)
Enligt placering som antal anmälda i SERIEN +1
Maxbegränsning gäller kategorin: NEJ

2015-09-12 11:20:00 Lappens Cup race 1

Typ: Normal Banlängd: Nm   Vind: 7-12 m/s (670 sek/Nm)
    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE1254 
0,969 
HASS 
11:20:00 
00:00:00 
12:04:58 
00:44:58 
00:43:34 
  
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
SWE 124 
1,173 
HASS 
11:20:00 
00:00:00 
11:59:30 
00:39:30 
00:46:20 
  
Stellan Nilsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 559 
1,186 
HASS 
11:20:00 
00:00:00 
11:59:40 
00:39:40 
00:47:03 
  
Jonas Karlsson 
I mål 
X-34 
TemptationX 
SWE 10915 
1,250 
SKBS 
11:20:00 
00:00:00 
11:58:10 
00:38:10 
00:47:43 
  
Anna Kinberger 
I mål 
CB 33 
Alphina 
SWE 6840 
1,146 u.SP 
SKBS 
11:20:00 
00:00:00 
12:02:15 
00:42:15 
00:48:25 
  
Petter Norrgren 
I mål 
Smaragd 
Norma Jean 
SWE 128 
1,182 
SKBS 
11:20:00 
00:00:00 
12:01:05 
00:41:05 
00:48:34 
  
Martin Gröndahl 
I mål 
CB 66 Racer 
Ondo 
SWE 126 
1,173 
HASS 
11:20:00 
00:00:00 
12:01:25 
00:41:25 
00:48:35 
  
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,109 
HASS 
11:20:00 
00:00:00 
12:04:13 
00:44:13 
00:49:02 
  
Tomas Sjöstedt 
Uteblev/DNC 
H-båt 
Polly-Ester 
SWE 160 
1,071 
HASS 
(11:20:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Stefan Heinrich 
Uteblev/DNC 
Platu 25 
Sisu 
SWE 11 
1,184 
HASS 
(11:20:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Lars Smedberg 
Uteblev/DNC 
J-70 
  
SWE 624 
1,186 
HASS 
(11:20:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  

 

2015-09-12 12:16:00 Lappens Cup race 2

Typ: Normal Banlängd: 4 Nm   Vind: 7-12 m/s (670 sek/Nm)
    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
SWE 124 
1,173 
HASS 
12:16:00 
00:00:00 
12:48:30 
00:32:30 
00:38:07 
  
Stellan Nilsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 559 
1,186 
HASS 
12:16:00 
00:00:00 
12:49:22 
00:33:22 
00:39:34 
  
Martin Gröndahl 
I mål 
CB 66 Racer 
Ondo 
SWE 126 
1,173 
HASS 
12:16:00 
00:00:00 
12:50:19 
00:34:19 
00:40:15 
  
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE1254 
0,969 
HASS 
12:16:00 
00:00:00 
12:57:53 
00:41:53 
00:40:35 
  
Jonas Karlsson 
I mål 
X-34 
TemptationX 
SWE 10915 
1,250 
SKBS 
12:16:00 
00:00:00 
12:48:56 
00:32:56 
00:41:10 
  
Anna Kinberger 
I mål 
CB 33 
Alphina 
SWE 6840 
1,146 u.SP 
SKBS 
12:16:00 
00:00:00 
12:53:51 
00:37:51 
00:43:23 
  
Daniel Stenholm 
Startade ej/DNS 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,109 
HASS 
(12:16:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Petter Norrgren 
Startade ej/DNS 
Smaragd 
Norma Jean 
SWE 128 
1,182 
SKBS 
(12:16:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Lars Smedberg 
Startade ej/DNC 
J-70 
  
SWE 624 
1,186 
HASS 
(12:16:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Tomas Sjöstedt 
Uteblev/DNC 
H-båt 
Polly-Ester 
SWE 160 
1,071 
HASS 
(12:16:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Stefan Heinrich 
Uteblev/DNC 
Platu 25 
Sisu 
SWE 11 
1,184 
HASS 
(12:16:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  

 

2015-09-12 13:07:00 Lappens Cup race 3

Typ: Normal Banlängd: 4 Nm   Vind: 7-12 m/s (670 sek/Nm)
    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE1254 
0,969 
HASS 
13:07:00 
00:00:00 
13:47:10 
00:40:10 
00:38:55 
  
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
SWE 124 
1,173 
HASS 
13:07:00 
00:00:00 
13:40:46 
00:33:46 
00:39:36 
  
Stellan Nilsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 559 
1,186 
HASS 
13:07:00 
00:00:00 
13:40:28 
00:33:28 
00:39:41 
  
Jonas Karlsson 
I mål 
X-34 
TemptationX 
SWE 10915 
1,250 
SKBS 
13:07:00 
00:00:00 
13:39:13 
00:32:13 
00:40:16 
  
Anna Kinberger 
I mål 
CB 33 
Alphina 
SWE 6840 
1,146 u.SP 
SKBS 
13:07:00 
00:00:00 
13:43:02 
00:36:02 
00:41:18 
  
Martin Gröndahl 
I mål 
CB 66 Racer 
Ondo 
SWE 126 
1,173 
HASS 
13:07:00 
00:00:00 
13:42:13 
00:35:13 
00:41:19 
  
Daniel Stenholm 
Startade ej/DNS 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,109 
HASS 
(13:07:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Petter Norrgren 
Startade ej/DNS 
Smaragd 
Norma Jean 
SWE 128 
1,182 
SKBS 
(13:07:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Tomas Sjöstedt 
Uteblev/DNC 
H-båt 
Polly-Ester 
SWE 160 
1,071 
HASS 
(13:07:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Stefan Heinrich 
Uteblev/DNC 
Platu 25 
Sisu 
SWE 11 
1,184 
HASS 
(13:07:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
  
Lars Smedberg 
Uteblev/DNC 
J-70 
  
SWE 624 
1,186 
HASS 
(13:07:00) 
00:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl.