Hallandsseglingen 2015

2015-06-06 10:30:00 Hallandsseglingen 2015

Typ: Respit fix 1:a starttid Banlängd: 15,8 Nm   Vind: 5 m/s (781 sek/Nm)
Plac. på strikt målgångstid    Sortering: Standard
Funktionär:    Kommentar:

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Start efter 1:a 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Diff. 
Anders Hellekant 
I mål 
CB 66 Racer 
Blå is 
SWE 124 
1,178 
HASS 
11:07:40 
00:37:40 
13:59:25 
02:51:45 
03:22:19 
-1,3% 
Christian Backhausen 
I mål 
Farr 30 
Letto di Pletto 
SWE 2 
1,356 
HASS 
11:30:35 
01:00:35 
14:02:25 
02:31:50 
03:25:53 
0,0% 
Lars Smedberg 
I mål 
J-70 
  
SWE 624 
1,186 
HASS 
11:08:50 
00:38:50 
14:03:01 
02:54:11 
03:26:35 
0,3% 
Stellan Nilsson 
I mål 
J/70 
  
SWE 559 
1,186 
HASS 
11:08:50 
00:38:50 
14:03:18 
02:54:28 
03:26:55 
0,5% 
Daniel Stenholm 
I mål 
Express 
Estelle 
SWE 595 
1,109 
HASS 
10:56:48 
00:26:48 
14:03:53 
03:07:05 
03:27:29 
0,7% 
Lars-Bertil Gustafsson 
I mål 
HP 1030 
Lava Gull 
SWE 25 
1,323 
VSS 
11:26:48 
00:56:48 
14:05:26 
02:38:38 
03:29:52 
1,5% 
Lars Meijer 
I mål 
J-109 
  
SWE 19109 
1,213 u.SP 
HASS 
11:12:42 
00:42:42 
14:05:47 
02:53:05 
03:29:57 
1,7% 
Sven-Erik Walin 
I mål 
Rhapsody 
Chiquitita 
SWE26 
1,161 
VSS 
11:05:06 
00:35:06 
14:07:15 
03:02:09 
03:31:29 
2,4% 
Kenne Andersson 
I mål 
Express 
  
SWE 47 
1,109 
TÄBS 
10:56:48 
00:26:48 
14:08:18 
03:11:30 
03:32:22 
2,9% 
10 
Jonas Westerdahl 
I mål 
J-80 
Breaking the wave 
SWE 240 
1,193 
LBF 
11:09:51 
00:39:51 
14:08:49 
02:58:58 
03:33:30 
3,1% 
11 
Krister Gunnarsson 
I mål 
Bianca 28 
Kvinde min 
SWE 283 
(Just.)1,028 
VSS 
10:42:11 
00:12:11 
14:10:38 
03:28:27 
03:34:17 
4,0% 
12 
Ulf Bengtsson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
  
SWE1254 
0,969 
HASS 
10:30:00 
00:00:00 
14:11:26 
03:41:26 
03:34:34 
4,4% 
13 
Stefan Heinrich 
I mål 
Platu 25 
Sisu 
SWE 11 
1,184 
HASS 
11:08:33 
00:38:33 
14:14:30 
03:05:57 
03:40:10 
5,9% 
14 
Svante Svensson 
I mål 
Nordisk Folkbåt 
Svea 
SWE1307 
0,969 
HASS 
10:30:00 
00:00:00 
14:16:27 
03:46:27 
03:39:26 
6,9% 
15 
August Pansell 
I mål 
Arcona 410 
Anemon 
SWE 21 
1,342 
GSS 
11:29:00 
00:59:00 
14:19:42 
02:50:42 
03:49:05 
8,4% 
16 
E.Bladh 
I mål 
Fenix 
  
S49 
1,041 u.SP 
HASS 
10:44:41 
00:14:41 
14:38:10 
03:53:29 
04:03:03 
17,4% 
17 
Björn Thylefors 
Brutit/DNF 
Comet 26s 
  
SWE 11043 
1,056 u.SP 
GSS 
10:47:29 
00:17:29 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
17 
Björn Pettersson 
Uteblev 
IF 
Axelia 
Swe 2350 
1,012 
HASS 
(10:39:01) 
00:09:01 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
17 
Christer Hansson 
Uteblev 
HR 29 
Havfruen 
SWE 383 
1,018 u.SP 
HASS 
(10:40:13) 
00:10:13 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
17 
Agneta Lindberg 
Uteblev 
Grinde 
Orca 
SWE 185 
1,072 
HASS 
(10:50:24) 
00:20:24 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 
17 
Peter Gustafsson 
Uteblev 
X-332 
CheXet 
SWE 55 
1,231 
SKBS 
(11:15:11) 
00:45:11 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 
0,0% 

Klassresultat

Klass 1

1. Krister Gunnarsson Bianca 28

2. Ulf Bengtsson Folkbåt

3. Svante Svensson Folkbåt

4. Evert Bladh Fenix



Klass 2

1. Daniel Stenholm Express

2. Lars Meijer J/109

3. Sven-Erik Walin Rhapsody

4. Kenne Andersson Express

5. August Pansell Arcona 410



Sportbåtar

1. Anders Hellekant CB 66 racer

2. Christian Backhausen Farr 30

3. Lars Smedberg J/70

4. Stellan Nilsson J/70

5. Lars-Bertil Gustafsson HP1030

6. Jonas Westerdahl J/80

7. Stefan Heinrich Platu 25